Jdi na obsah Jdi na menu
 


Studie o vlivu hvězd na povahu hovawarta Berta

15. 4. 2008

Bertík spatřil pozemský svět 7.6., čímž byl osudově předurčen přímo do naší rodiny. Kdyby se mě paní chovatelka v očekávání štěňat zeptala, kdy se ňufíci vykulí na svět, určitě bych se, ač neznalá termínu krytí, vytasila s tímto datem.  Protože všichni v naší rodině se narodili tak, že jejich den narození je o jedničku vyšší, než číslo měsíce.  Statisticky nepravděpodobné, leč fakt. Takže když se Bert narodil, jen to stvrdilo, že nám byl přidělen vyšší mocí.  Dokonce, ač první zájemci,  žádný výběr se nekonal. Měli jsme zamluvené největší znakaté štěně pejska a takový se narodil jen jeden jediný.  Jeho slunce plane ve znamení  Blíženců.

A co na to slovutní astrologové?

Blíženci (22.5. až 21.6.)   

 Velmi zvláštním a psychologicky jistě zajímavým znamením jsou Blíženci. Podvojná a jaksi rozštěpená povaha je neoddělitelným rysem znamení Blíženců. Případy rozpolcených osobností jsou sice velmi vzácné, ale v protikladech si mysl Blíženců přímo libuje. Dá se u nich vypozorovat zajímavý vzorec chování - Blíženci vzplanou a hned ochladnou, aby mohli znovu vzplát. Často si to neuvědomují, ale ničí tím hlavně sebe. Nervy máme přece jen jedny!

Prosím, tady to máme černé na bílém, proč můj drahý svěřenec jednou přetéká ochotou a předvádí perfektní výkon  a podruhé zmastí vše, co se po něm požaduje. Sedí v něm totiž dvě psí duše,  jedna – ta hodná, bílá jak padlý sníh a druhá -  taková ta čertí, co Bertíkovi našeptává: „Nedej si nic líbit. Jen jí ukaž, zač je toho loket!“

V dětství mívají Blíženci často smysl pro rozpustilá darebáctví. Přestože se malý Blíženec   může dostat do napjaté situace, obvykle se dokáže z potíží vymluvit, anebo najít rychlé řešení, jak se z maléru dostat. Zdá se, že rozum se aktivizuje od samého počátku. 

Bert se opravdu vyznačoval už jako štěně chytrostí a mazaností.  Stačilo, aby mu došla voda v misce a už jí přinesl a strkal člověku pod nos, aby s tím něco udělal. Když začal být doma sám, bavil se pravidelně tím, že vystěhoval vše, co nebylo pevně přibité, z chodby na dvůr. Boty, stoličku, kbelíky, obsah prádelního koše, bohužel i koš odpadkový. Kdo přišel domů první, měl za úkol vše nastěhovat zase zpátky na místo.  Když pršelo, měli jsme smůlu.  Nebo když jsme malovali, vyrazila jsem Berta ven, protože hovawart namočený v kbelíku s barvou není nic moc a aby se mi pomstil, ukousal mi závěsná očka u kuchyňského květináče. Nic míň, nic víc. Dodnes sháním tentýž typ. Strašně se bavil, když jsem v náruči nosila seno králíkům. Nabíhal ke mně zezadu a štípal do zadku, protože věděl, že zrovna nemůže dostat zpětný lepanec…Hovawart se umí chechtat! A jak!

Blíženecké vlastnosti se  projevují časnou touhou po podnětech a pohybu.  Bude po celý den potřebovat ve svém prostředí rozmanitost, aby se vyhnul nudě. Často bude naříkat jednoduše proto, že chce někam jít. Procházka po dvorku anebo jízda autem mohou být právě tím, co ho uklidní.

Často nechápu, jak si mohou lidé pořídit hovíka jen na zahradu. Protože Bert má neuvěřitelnou touhu po změně, po akci, po dobrodružství. Stačí sáhnout na obojek, nebo na jeho psí batůžek a začíná nefalšovaná psí radost a taneček nadšení. Je jedno, zda se jede k veterináři, nebo na cvičák. Prostě – něco se bude dít. Není většího neštěstí, než když nám do toho něco přijde, akce se zruší a nikam se nejede. To pes složí smutně hlavičku mezi tlapky a kouká tak vyčítavě, že se na to člověk nemůže dívat. Srdce vám to může utrhnout a tak jak to jde, provází nás pes skoro všude.  Jen na nákupy ho neberu, kam bych dala nákup, majíc plný kufr psa?

Pokud se vyskytnou problémy, může vlídnost rázem vystřídat nedůvěra. Nejednou se z nich stávají pesimisté a skeptici.

Vzpomínám, jak jednoho dne Bert spadl z kladiny a od té doby se k ní odmítal byť jen přiblížit.  Nešlo to po dobrém, nešlo a nešlo. Trápila jsem se s tím nejméně půl roku, hledala všechny možné dobré rady, ale nic nepomáhalo. Na nástupním prkně se Bert měnil v pavouka, který se zuby drápy i kusadly zaryje do země a mé já s jeho 45 kg nemělo šanci hnout. Metodu naší paní cvičitelky, že se pes musí k vykonání cviku donutit, třeba za použití mírného násilí, jsem tvrdohlavě zamítala. Ne a ne, co když se Bert pak zatvrdí na mě a  ztratím jeho důvěru? Jenže jak šel čas, mrzelo mě to čím dál víc a přišel den , kdy jsem souhlasila, nasadila psovi náhubek a ve čtyřech lidech (z toho dva chlapi) jsme Berta chtě nechtě převedli přes kladinu. Byla to šílená dřina. Něco jako stěhovat gigantickou chobotnici přes Václavák. Bert se zmítal, snad i vyl. Bojoval ze všech sil, ale přece jsem ho udrželi. A co se stalo? Zanevřel na mě? Stalo se něco neuvěřitelného. Ten pes měl radost!!! Měl  radost, že je to TAK SNADNÉ a že se bál zbytečně. Dokonce si napotřetí přešel přes kladinu úplně sám a bez pokynu.  Měla jsem oči na vrcholu hlavy. To jsem fakt nečekala. Od té chvíle chodí přes kladinu, jakoby se nikdy nechumelilo. „Já že jsem měl problém???? Pcha! Sprosté pomluvy!“ 

Nejvíc by si Blíženci měli hlídat a vážit to, čeho dosáhli. Každý úspěch si totiž představují jako stavbu postupujíce ke stále vyšším a vyšším poschodím, snadno by mohli přehlédnout překážky, které jejich naděje zbortí. Zůstanou jen rozvaliny.

A safra, tady hvězdy přímo ukazují na naše stopování!!!! Tak to jsem zvědavá, co z těch rozvalin zase dáme dohromady. To, co dnes vypadá nadějně, může zítra…?! Ach jo…


V podnikání mají Blíženci široké pole působnosti. Jsou to dobří organizátoři, obchodníci a ve spekulacích si přímo libují. Úspěšní jsou v reklamní činnosti a ostatních oborech, kde je třeba držet krok s dobou a se změnami a novinkami, jež s ní přicházejí.

Vida, vida, že by nějaké to Pedigree projevilo zájem o Bertí služby? To by mu ale  museli do misky pod  granule propašovat pořádný kus kuřete, aby byl ochoten do nich zabořit čumák. Nám doma dvanáctikilový pytel granulí  vydrží tři čtvrtě roku. Dokonce, když se vyprázdní miska, říkám manželovi : „Viděl jsi? Bert sežral granule!!! Chudák, je nějak vyhládlý, musím mu uvařit aspoň vepřovou nožku…“  No, ale náhodou trochu reklamní slávy jsme si nezištně užili, když si nás na nafotili sběratelé pohlednic a vskutku nás vydali, jak jsme se přesvědčili v Brně. I když téééda, dle mého názoru, vybrali tu nejškaredější  fotku… 

Jako partneři se k sobě dobře hodí Blíženci s Váhami, stejně jako s Vodnáři. Vzhledem ke kolísavé povaze zmíněných znamení to však vyžaduje, aby se mírnili, jinak to občas může slušně zaskřípat.

Koukám, že mám štěstí, jakožto Vodnář.  Zrovínka ve Vimperku jsem se musela hodně a hodně mírnit…Připište mi k dobru, že jsem nevztáhla ruku na pejska, i když mě svrběla… 

 Jeden den bude veselým, milým, roztomilým partnerem, který by vás svou láskou snědl. Druhý den bude náladový, kritický a urážlivý, kdy dokáže zkritizovat celé vaše já.

A tak to jo, tady našeho čokla zase vyhmátli. Jednoho dne by nás láskou sežral, ocas si může umlátit (no, to přeháním, Bert si na něj umí dávat pozor, o židli si ho rozhodně neobouchá, to si kmity radši předem rozpočítá.) A jindy jen tak ruku olízne a tváří se „Nezdržuj, mám moc důležitou práci na dvoře, musím jít hlídat!“  A nedejbože se mu smát či posmívat, nebo ho dokonce vykoupat -  to je hrozná potupa. To je schopen půl dne se mnou vůbec nemluvit. Ty jeho výmluvné pohledy a ksichty! Jezevčík hadr. Naštěstí nakonec to nevydrží (stačí vzít vodítko do ruky) a všechny trucy jsou zapomenuty.  

Přes svou velkou operativnost jsou Blíženci často nepečliví a nepřesní. Unavuje je monotónní práce. Nesnáší stagnaci a omezování svobody.

Tak to snad ani nemusím komentovat. Cvičit Berta stylem drilu je naprosto nemožné a po patnácti minutách na palce je schopen zalehnout na záda, zvednout všechny čtyři do vzduchu a předstírat mrtvého a zedřeného psa. Raději cvik opakujeme jednou ráno a jednou večer a na cvičáku jen projdeme sestavu…A omezit svobodu? To tak!


Pokud Vás toto neodradí a naučíte se s tím žít, nebudete litovat. Ale budete se muset hodně přizpůsobit nejen k jeho stylu života, ale také k jeho potřebám.

Přizpůsobili jsme se potřebám Berta celá rodina. Kdež by mě napadlo, že budu v životě běhat po cvičácích, jezdit po výstavách, kupovat mrazák pro psa a dokonce i při koupi auta sáhnu kvůli psovi po kombíku! Kdybyste mi to vyprávěli před pěti lety, jen bych se smála. A přece nelitujeme, nechci si ani představovat, že by přišel člověk domů a tam ho nevítal vysmátý kukuč našeho psa. Když jsem loni vyjela s Bertem na týden na psí tábor, doma ti mí chlapi div nebrečeli, jak jim pes chyběl, jak bylo doma pusto a prázdno.  Pes zajišťuje stabilitu rodiny. Vždyť my bychom se s manželem nemohli ani rozvést – o děti bychom se možná podělili, ale o PSA?  O  BERTA???  NIKDY!!!