Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jakou budou mít barvu hovawartí štěňata?

4. 2. 2009

Přiznám se, že jsem se na kvalifikovanou odpověď nezmohla.  Ano, znakatý pes samozřejmě dává i černá štěňata, to vím, ale s jakou fenou?

Vypátrala jsem jednoduchou tabulku, podle které se snadno přesvědčíme, zda máme naději na potomka vybrané barvy.

 

RODIČE

POTOMCI

barva

barva

černý

černý

černý

znakatý

černý

plavý

znakatý

plavý

znakatý 

znakatý

plavý

plavý

černý

znakatý

plavý

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ano

ne

ano

ano

ne

ne

 ano

Správnou odpovědí tedy mělo být - pokud máte fenečku černou se znaky, pak s Bertem nemůže mít černé štěně.  Ovšem černá a plavá naději rozhodně má.  Vždyť Bertův nevlastní brácha Sorbon je černý jak noc a krásný jak Adonis. Super-černý vrh teď měli "od Královského rybníka", kde se (z černé maminky a černého tatínka) narodilo hned sedm černočerných štěňátek!  Všeobecně je ale cílem chovatelů zajistit, aby se rodila štěňata všech barev,  protože převaha plavých psů vede ke zhoršení  plavé barvy, pigmentace se ztrácí, pejskové blednou (ne závistí). Proto spojení plaváků by žádný poradce chovu neměl připustit. 

Odhaduje se, že ve světě hovawartů v černém zbarvení se znaky je 60%, asi 30% plavě zbarvených a zbývajících 10% v barvě černé. U nás je to trošku jiné. Převládali plavě zbarvení jedinci, ale v současné době poměr plavých a černých se znaky je zhruba stejný a černě zbarvení jedinci se drží přibližně 5-10%. (Eva Nohelová)

Je to pěkná alchymie, viďte? Chovatelé z toho musí mít hlavičku v pejru. U černého štěněte se objeví bílé skvrny, nebo znaky a je z něj znakáček, znakáčům některé znaky můžou chybět nebo naopak přebývat a u plaváků? Panečku, tam je barevných odchylek nejméně tolik co u znakáčů, ne-li více. Dokonale zbarvené  štěně se vám do tří let přebarví  a naopak,  z ošklivého psího "káčátka" se nečekaně vyklube nádherná labuť. Proto se nad zbarvením svého chlupatého zlatíčka moc netrapte. Koukejte, aby vám po všech tělesných stránkách vyrostl ze štěněte zdravý veselý pes a nezapomeňte, ať je to plavák, znakáč či pes černý jak noc, v každičkém bije úžasné hovawartí srdce. A jestli máte to štěstí a váš pes se přiblíží barevně k ideálu,  berte to jen jako malý bonus ke svému skvělému parťákovi!!!